Patirtis

2015 gruodis

Enzimai jau pora metų kaip surado vietą mūsų kasdienėje buityje. Žemiau keletas pastaraisiais mėnesiais praktiškai patikrintų eko enzimų pritaikymo būdų.

 • Patalpoje ilgesnį laiką užsistovėjus orui arba jose ilgiau palaikius ką nors ne itin maloniai kvepiančio gali atsirasti nemalonus kvapas, kuris nebūtinai dingsta netgi aktyviai vėdinant patalpą. Eko enzimai čia puikiai padeda - atskiedus per pusę su vandeniu "debesėliu" purškiančiame purkštuve panaudokite keletą kartų patalpoje, purkšdami po kelis ar keliolika kartų (priklausomai nuo patalpos dydžio). Labai padėjo išnaikinti nepageidaujamus kvapus, kurio iš kambario niekaip kitaip nepavyko pašalinti. Analogiškai galima naudoti kasdien atgaivinant orą namuose.
 • Valantis dantis ant šepetėlio su pasta užpurškus šiek tiek eko enzimų pajausite skirtumą burnoje. Ypač po kurio laiko (pvz., išsivalote vakare, o ryte atsibudus kažkaip kitaip tie dantys jaučiasi).
 • Po skutimosi peiliukais galima pasipurkšti eko enzimais, atskietais vandeniu 50/50, ypač jei oda jautri  - padeda užgydyti žaizdeles, nuima jautrumą.
 • Šią vasarą eko enzimų pagalba mėginome naikinti nepageidaujamus augalus, augančius dekoratyvinio lauko baseino dugne. Į baseiną buvo įpilta eko enzimų ir stebėtas poveikis. Deja, enzimai nepadėjo. Jie gerai veikia, padėdami gamtai greičiau suskaidyti ir įsisavinti jau mirusius organizmus, tačiau dar gyvų augalų, kad ir kaip nepageidaujamų, nesunaikina. Aišku, koncentracija šiuo atveju nebuvo didelė, todėl teigti, kad augalai išgyventų grynuose eko enzinuose taip pat negaliu :) Vieni pažįstami, kuriems davėme pabandyti eko enzimų, išdandė šiltnamyje purkšdami pomidorus (naudodami rekomenduojamas proporcijas - žr. Tręšimas), tai sakė augalai labai atsigavo.


2014 birželis

Žemiau - keletas pastarųjų mėnesių atradimų, naudojant eko enzimus praktikoje.

 • Pavasarį, nusilpus imuntetui, kartais ima ir užpuola pėdų grybelis. Taip gali atsitikti ir apsilankius viešose pirtyse ar sporto klubuose. Kadangi netikėtai teko su tuo susidurti, o tepti ant saves plačiai reklamuojamų cheminių preparatų visai nesinorėjo, teko įsitikinti eko enzimų veiksmingumu. Reikia pripažinti, kad rezultatas pranoko visus lūkesčius. Tepant pėdas eko enzimais grybelis pradingo per kelias dienas.
 • Neatskiriama iškylų gamtoje dalis - uodai ir visokie kitokie kraujasiurbiai. Net nepajutau, kaip vieną vakarą dirbant kieme ėmė ir sukando visas rankas ir kojas. Grįžus namo pradėjau jausti tokį niežulį įkandimų vietose, kad su siaubu galvojau apie ateinančias kelias dienas.. Tačiau visas sugeltas vietas normaliai išpurškus eko enzimais naktį miegojau ramiai, o jau kitą dieną suvokiau, kad pasekmės gerokai švelnesnės, nei būdavo anksčiau - įkandimai daug greičiau gyja ir daug mažiau niežti.
 • Visas augalines atliekas kompostuojame tam skirtose dėžėse. Pastebėjome, kad palaistant kompostą vandeniu, atskiestu ekoenzimais, kompostavimosi procesas pagreitėja. Per praėjusį sezoną laisčiau pora kartų.


 

2013 spalis

Pirmieji mūsų eko enzimai baigė fermentuotis jau prieš tris mėnesius. Taigi, per tą laiką spėjome juos išbandyti ir reikia pripažinti, kad savo vietą mūsų buityje jie tikrai surado. Žemiau - trumpas apibendrinimas, kokiose srityse jau išbandėme eko enzimus.

 • Pirmas testas – vonios kambarys. Tirpalas, gautas lygiomis dalimis sumaišius standartinį santechnikos valiklį (stengiamės naudoti gamtai draugiškus), eko enzimus ir vandenį buvo panaudotas visų keramikinių bei chromuotų paviršių, esančių vonios kambaryje, šveitimui ir valymui. Rezultatas iš tiesų maloniai nustebino – apnašos ir kalkės nusivalė geriau, vonios kambarys spindėjo ir maloniai kvepėjo.
 • Antras testas – indai. Ir vėl sumaišome tirpalą, šį kartą lygiomis dalimis eko enzimai, indų ploviklis ir vanduo. Ar turite tokią patirtį, kai brauki pirštu per lėkštę ir ji čeža? Rezultatas buvo būtent toks.
 • Sekanti eilėje – skalbimo mašina. Pabandėme įpilti eko enzimų kartu su skalavimo skysčiu, tikrinant ar tikrai geriau ištirpdo skalbimo miltelių likučius skalavimo metu. Reiktų pripažinti, kad tikrai ištirpdo, o ir kvepia skalbiniai maloniai. Ir toliau naudojam. Skalbti kokių nors specifinių dėmių nebandėm.
 • Įpylus į indaplovę pasirodė, kad užtenka mažesnio kiekio miltelių. Todėl irgi toliau naudojame.
 • Pabandėme pamaišyti eko enzimus ir su skystu muilu, atskiedžiant per pusę. Pats muilas, aišku, gavosi daug skystesnis, tačiau jo plaunamosios savybės tikrai nė kiek nesuprastėjo. Netgi priešingai –  jei ant rankų buvo kokių nors odos problemų, tai jos tiesiog išnyko. Apskritai pastebėjome, kad atskiedus eko enzimus pusiau su vandeniu gaunamas neblogas purškiklis bet kokioms odos problemoms – ar tai būtų įbrėžimai, ar uždegimai. Savo antibakterinį poveikį eko enzimai pateisino.
 • Gal ir į šampūną tinka tie eko enzimai? Kaip nepabandysi – atskiedėme pusiau ir pabandėme. Ir naudojame iki šiol. Nes skirtumas tikrai jaučiasi, kažkokie puresni plaukai, be to, moterys sako, kad ilgi plaukai nebesielektrina.

Tokie pirmieji eko enzimų naudojimo mūsų buityje įspūdžiai. Jei klaustumėte, ar per tą laiką pastebėjome kokį nors neigiamą ar nepageidaujamą eko enzimų poveikį, tai nelabai ką turėčiau ir pasakyti. Na nebent tai, kad jei gamybai naudojamos daržovių atliekos, tai eko enzimų kvapas turi rūgštesnį, marinatą primenantį kvapą. Todėl naudojimui namuose patartume gamintis eko enzimus tik iš vaisių, dėti daugiau citrusinių.

Šiuo metu pas mus namuose eko enzimais „pastiprinti“ visi valikliai, plovikliai ir kitokie „-ikliai“, taigi, ir toliau planuojame juos naudoti.

Pabandėme naudoti eko enzimus ir kitoje srityje – kaip trąšą. Čia kol kas kokių nors akivaizdžių pasiekimų deklaruoti negalėtume. Pora mėnesių eko enzimais papildytu vandeniu periodiškai laistėme praktiškai visus augalus lauke – per tą laiką niekas nenuvyto ir neparodė kokių nors kitokių pablogėjimo ženklų, tačiau taip pat nepastebėjome ir kokio nors akivaizdaus pagerėjimo. Nors ką gali žinoti – derlius šiemet buvo neblogas, tai gal ir eko enzimai prie to prisidėjo..JVisus, norinčius pasidalinti savo patirtimi gaminant ar naudojant eko enzimus, kviečiame parašyti srityje "Kontaktai" nurodytu el. pašto adresu.